Co platí škůdce pokojových rostlin v zimě?

Pokojové rostliny a také přezimující rostliny, jako jsou muškáty, ohrožují i v zimě různí škůdci. Nejčastěji to jsou mšice, svilušky, červci, štítenky nebo puklice. Abychom předešli chřadnutí a uhynutí rostlin, je potřeba vyhubit škůdce, bez ohledu na druh, co nejdříve. Čím méně škůdců se na rostlině vyskytuje, tím snadnější a účinnější boj s nimi totiž bude.

  • Mšice na rostlinách snadno rozpoznáme. Kromě toho, že jsou viditelné pouhým okem (malý zelený hmyz), vyznačuje se jejich přítomnost také zkroucenými listy ulepenými medovicí, které záhy opadávají. Mšice nejčastěji napadají mladé listy a stonky.
  • Svilušky patří mezi roztoče, kterým vyhovuje teplo a sucho. Mají oranžovou barvu a na rostlinách tvoří pavučinky. I svilušky lze snadno pouhým okem rozeznat. Nejčastěji je najdete mezi žilnatinou na listech. Ty jsou pak vysáté a světlejší, než zdravé listy.
  • Štítenky či puklice patří k nejodolnějším škůdcům a to kvůli krunýři, který v dospělosti pokrývá jejich tělo. Díky němu jsou odolné i vůči chemickým prostředkům. Proto je potřeba nákazu těmito škůdci podchytit co nejdříve. Nejčastěji se vyskytují mladých listech palem, orchidejí či oleandrech.

    V boji se všemi těmito škůdci se používají různý typy přípravků:
  • Jednou z možností jsou chemické přípravky - insekticidy. Pro hubení mšic a molic doporučujeme přípravek Mospilan 20 SP. Na hubení svilušek zase účinkuje postřik Floramite 240 SC. Vzhledem k tomu, že se jedná o chemické koncentráty, je nutné rostliny na jejich aplikaci odnést z bytu, aby nebyla ohrožena bezpečnost a zdraví jeho obyvatel.
  • Další možností jsou přírodní přípravky, např. "INPORO Proti mšicím a sviluškám". Nabízíme ho ve formě rozprašovače pro okamžité použití nebo v podobě koncentrátu, který se před použitím ředí s vodou. Je založen na bázi přírodních polysacharidů. Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí. Je účinný v boji s mšicemi, sviluškami, štítenkami i puklicemi. Škůdci si na něj nevytváří rezistenci a je ho možné používat na rostliny přímo v bytě.
  • Místo postřiku lze použít také žluté lepové šipky, např. PM Lepové šipky žluté FloraBand, pro mechanické odstranění škůdců. Šipky se zapichují do zeminy v blízkosti rostlin. Žlutá barva škůdce přitahuje a ti se na šipky přilepí.

V našich zahradních centrech a květinářstvích Flora Centrum najdete široký sortiment chemický, přírodních i mechanických prostředků proti škůdcům. Rádi vám poradíme s jejich výběrem i použitím.

 aphid-g29208cf09_1280

Uveďte TELEFON na osobu, která bude kytici přebírat! Můžete připojit i vzkaz, nebo přání.
(Komu a kam máme kytici doručit).