Ochrana peckovin proti moniliové spále i jarním mrazíkům

K jarní péči o zahradu patří i preventivní ochrana rostlin proti mrazíkům a různým chorobám. V našich zahradních centrech najdete široké spektrum produktů, které pomohou uchránit vaše ovocné stromy a jejich úrodu. Aktuálně pro vás vybíráme:

Ochrana květů meruněk proti jarním mrazíkům

Noční a ranní mrazíky jsou pohromou malých i velkých pěstitelů. Vegetace ještě pomalu ani nezačala a už bychom mohli přijít o celou úrodu. Počasí letos moc rostlinám nepřeje, je jako na houpačce, střídají se vysoké teploty s nočními mrazy, které jsou nyní velmi nebezpečné pro meruňky, jež začínají kvést. Víte, že kvetoucí meruňky můžeme proti kratším mrazům až do -5°C ochránit? Jednoduše aplikací přípravku, který na broskvoních zlikviduje bakterie. Bakterie totiž slouží jako kondenzační jádra pro mrznutí.

Kdy, jak a čím ošetřovat?

Ošetřete 1 – 2 dny před předpokládaným mrazem baktericidem a fungicidem v jednom: Kadeřavost STOP nebo Champion 50 WG. Jeden 10 g sáček rozmíchejte v 5 l vody a aplikujte do počátku skanutí (počátek tvorby kapek a stékání postřikové kapaliny z rostlin).

Bonus pro Vás: Tímto ošetřením zároveň preventivně ochráníte peckoviny proti bakteriálním a korovým nekrózám.

Moniliová spála (úžeh)

Patří mezi nejdůležitější choroby peckovin, zcela zásadní je pro meruňky a višně. Houba, která chorobu způsobuje, napadá květy, letorosty, větévky i plody. Květy vadnou a zasychají. Listy a mladé letorosty zavadají a spolu s postiženými větévkami usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené (úžeh). Na napadených větévkách se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů. Stejná houba způsobuje i moniliovou hnilobu plodů.

Jak a kdy peckoviny chránit?

Nejdůležitější je ošetření na začátku kvetení. Pokud je v průběhu kvetení chladno (teploty pod 13°C a deštivo ošetření při dokvétání (opad květních plátků) zopakujeme. Použijeme osvědčený fungicid Moniliová spála STOP, jeden sáček rozmícháme v 10 l vody a stříkáme do počátku skanutí (počátek tvorby kapek a stékání postřikové kapaliny z rostlin). Přípravek je rozváděn po celé rostlině a jeho účinek jak preventivní, tak i léčebný.

TIP: Tento přípravek můžete použít v době kvetení proti písni šedé na jahodníku

Uveďte TELEFON na osobu, která bude kytici přebírat! Můžete připojit i vzkaz, nebo přání.
(Komu a kam máme kytici doručit).